PDF verze -> Filatelistické pomůcky (I) (PDF, 365 kB)
František Beneš
V dnešní hodině Malé školy filatelie si probereme nejzákladnější pomůcky, bez nichž se žádný filatelista neobejde, ať začátečník nebo pokročilý a zkušený sběratel. Nejdůležitější a každodenní pomůckou každého sběratele je bezpochyby filatelistická pinzeta. Je to dáno zásadou „nikdy nebereme známku pouhými prsty, zvlášť ne známku neupotřebenou“. Prsty totiž mohou zanechávat na známce, na jejím líci i rubu, nepěknou stopu – vlhkou nebo mastnou, ale vždy nepříjemnou a těžko odstranitelnou. Filatelistova pinzeta musí mít konce obou nožek hladké, ploché, tenké a zaoblené, ať již jsou rovné nebo poněkud lopatkovitě zahnuté. Je důležité, aby plošky obou nožek pinzety na sobě dobře a rovně seděly a „nemlely“ se do stran, když jimi uchopíte známku.
Při práci s pinzetou, která je poněkud těžší a na stisk tvrdší máte obvykle pocit větší přesnosti a jistoty. Pokud je pinzeta příliš těžká a jde „ztuha“, hůře odhadujete skutečnou sílu stisku známky a dlouhodobější práce s takovou pinzetou muže být doslova únavná. Důležité je si také vyzkoušet, jak snadno pinzeta „zajíždí“ pod známky v zásobníku. Každý by si raději měl před koupi zkusit z výběru pinzet, která mu „padne“ do ruky (zda těžší či lehčí, měkčí či tvrdší, kratší či delší, rovná či lopatkovitá apod.) a která mu bude vyhovovat. Zkušený sběratel má pak mnohdy pro různé činnosti po ruce několik různých pinzet.
Nikdy nepoužíváme kosmetickou pinzetu, která má vnitřní plošky vroubkované, ani jakoukoliv špičatou (např. lékařskou) pinzetu. Obě mohou známku velmi snadno poškodit. Filatelistická pinzeta je vždy poniklovaná nebo pochromovaná (jsou i zlacené), aby nerezivěla (používáme ji totiž i při koupaní známek ve vodní, benzinové aj. lázni). Pinzetu udržujeme samozřejmě v naprosté čistotě, a pokud ji nosíme stále s sebou (a to bychom měli), opatříme si na ni plastové nebo kožené pouzdro. Dnešní filatelistické obchody nabízejí širokou paletu kvalitních filatelistických pinzet, od běžných, levnějších, až po dražší a luxusnější – stačí si jen vybrat. Příliš šetřit se však nevyplácí. Druhým základním pomocníkem filatelisty (a sběratelů vůbec) je lupa. Dnes jsou běžné k dostání v různých provedeních a cenových relacích.
Pro běžnou práci stačí kapesní lupa (třeba skládací) zvětšující asi 4x, pro důkladnější prohlídku známky (např. při zjišťováni druhu tiskové techniky) musíme mít lupu dokonalejší, asi s desetinásobným zvětšením. K detailnímu studiu známky je vhodný malý filatelistický mikroskop se zvětšením 20 – 50nasobným; pro průměrného sběratele je však vcelku zbytečný Oblíbené a velmi praktické (např. na výstavě při prohlídce známek v exponátu) jsou kapesní osvětlovací lupy, vybavené malou žárovkou a tužkovými bateriemi. I ty jsou dnes v několika modelech běžně v obchodech nabízeny. Některé z nich mají nasazenu i speciální, jemnou a přesnou měřicí mřížku (až na desetiny milimetru), která velmi usnadňuje studijní prací. Cena těchto speciálních lup není ovšem nikterak nízká a průměrný sběratel čí dokonce začátečník se bez ní zatím obejde. Pokud se filatelii věnujete intenzivně a máte svůj filatelistický koutek, je velmi příjemná a praktická práce se stolní lupou na pohyblivém rameni Tato lupa zvětšuje obvykle 2x až 3x, má mimořádně široké zorné pole a zabudované osvětleni. Můžete si ji snadno a rychle nastavit do polohy, která vám vyhovuje, a když zrovna nestudujete známky, poslouží vám i Jako plnohodnotná stolní lampička.
Třetí pomuckou, s niž se dnes blíže seznámíme, je zkušební lampa, běžně nazývaná UV-lampa, která se dnes stala běžnou součásti filatelistova pracovního vybavení. Tuto lampu potřebujeme především k rozlišení druhu papíru známek (např. u našich známek bp, oz, fl-1, fl-2), k rozpoznání reparovaných nebo poškozených známek (slabších, prosvítajících míst, lomu papíru apod.). Ještě nedávno jsme se museli většinou spokojit s nedokonalou svítilnou opatřenou filtrem (výrobek NDR), dnes však již máme na výběr řadu zkušebních lamp různých typu značek, různé kvality a různých cen pro běžnou filatelistickou práci nám dobře poslouží kapesní UV-lampa se speciální výbojkou, napájená bateriemi nebo příruční či stolní lampa ve větším a výkonnějším provedení k zapojení na síť. Všechny tyto lampy pracuji spolehlivě i za denního světla, mají dlouhou trvanlivost a je možné do nich v případě potřeby obvykle koupit náhradní UV-výbojku. V příští hodině naši školy filatelie si povíme o ukládání známek, celin a celistvostí především tedy o druzích alb, zásobníku, fólií a hawidek.