Neobvyklý padělek ke škodě pošty i sběratelů
František Beneš
Jako soudní znalec jsem letos vypracoval už několik posudků pro Českou poštu, policii a různé úřady, o předložených celistvostech vyplacených padělky známek České republiky ke škodě pošty, i na tyto padělky neupotřebené a razítkované. Vždy šlo o padělky vysokých nominálních hodnot zhotovené moderní rozmnožovací technikou. Z polygrafického hlediska měly různou úroveň. Část z nich však měla nápadně dobře provedenou perforaci, až jsem nabyl dojmu, že je toto zoubkování pravé, a s ním samozřejmě i samotný papír. Vysvětlením by mohlo být, padělatelé nalezli způsob, jak ze známek nízké nominální hodnoty odstranit tisk a namísto něj zhotovit tisk padělaný.
Nyní mi pozorný sběratel Petr Čech z Oken v Podbezdězí předložil podobný padělek ke škodě pošty, ale navíc dále proměněný v padělek ke škodě sběratelů.
Našel jej v sestavě odmočených, pěkně razítkovaných známek, koupené na pražské burze v Domě barikádníků. Když je doma prohlížel, povšiml si napřed padělku, a pak toho, že se na něm pod hezkým otiskem razítka nachází slabší otisk razítka dalšího. Když hledal vysvětlení, nalezl další, tentokrát pravou známku (17 Kč Brandl), na níž stejné razítko překrývalo jiný slabý otisk. Vysvětlení je podle něj nasnadě: „Poštovní provoz klesá, a tak vzrůstá zájem o méně obvyklé známky skutečně prošlé poštou, s pěkným otiskem kulatého razítka v rohu. Prodávají se za polovinu nominále a není tak snadné je získat. Padělatel ve snaze vyrobit takové pěkně razítkované kusy použil známky se slabým otiskem jiného razítka, který překryl dalším razítkem (pravým otištěným z ochoty, nebo odcizeným, nebo dokonce padělaným). A nevšiml si při tom, že jedna z takto upravovaných známek je ve skutečnosti padělkem ke škodě pošty, bez povšimnutí prošlým poštovním provozem.“
Vznikl tak neobvyklý padělek, který napřed poškodil poštu, a pak sběratele.