40 let obchodníkem s poštovními známkami a znalcem (4)
František Beneš
V minulém pokračování jsme si připomněli šedesátá léta minulého století, zejména „první světovou výstavu poštovních známek na světě“ PRAGA 1962, a pak její následovnici, Světovou výstavu poštovních známek PRAGA 1968. Už jsem zmínil, že oba ty roky byly v mém životě výraznými milníky – v roce 1962 jsem začal sbírat známky a v roce 1968 jsem se stal opravdovým filatelistou. Dnes se krátce zastavíme u dalších pěti výstav PRAGA, z nichž tu zatím poslední dělí od roku 1968 rovné (a pro mne neuvěřitelné) půlstoletí.
Před výstavou PRAGA v roce 1978 jsem už dávno opustil kroužek mladých filatelistů, a tak jsem organizačnímu výboru napsal dopis, že bych opět rád nějak pomohl, ale odpověď jsem nedostal, proto jsem se jí zúčastnil jen jako návštěvník. Na této výstavě jsme mohli vidět asi nejvíc suvenýrů a různých filatelistických památek, které pro ni Pofis připravil a návštěvníci si je hojně kupovali. Ve sbírkách jsou zastoupeny dodnes.
K výstavě vyšly ve velkém nákladu tři publikace, které jsou dodnes obsaženy v knihovnách mnoha filatelistů. A zejména tu třetí – katalog čs. známek – někteří používají dosud (i když vnesl zmatek do číslování známek ČSR I).
V roce 1988 jsem byl už několik let zaměstnancem Poštovní filatelistické služby a na přípravách a průběhu výstavy PRAGA 1988 jsem se za POFIS tedy podílel hodně (včetně uspořádání aukce), za což jsem pak z rukou zástupce federálního ministerstva spojů obdržel ocenění (vlevo já, vpravo snad ministr Jiří Jíra).
Continue reading 40 let obchodníkem s poštovními známkami a znalcem (4)