Co v Padělcích bylo – a nakonec nebylo (201KB)
František Beneš
Slavná – a v mých očích dodnes nepřekonaná – kniha Padělky československých známek autorů Karásek, Kvasnička, Paulíček (a Mrňák) vyšla už před více než půl stoletím (1963). Byla to publikace nové, a tehdy nevídané kvality, která otevřela mnoha sběratelům oči a přivedla je k samostatnějšímu přístupu při posuzování pravosti filatelistického materiálu. Není proto divu, že ji dodnes najdeme v mnohé knihovně. Málokterý z majitelů přitom ví, že nevlastní úplné dílo – kus mu totiž schází.
Když jsem počátkem roku 1984 nastoupil do pražského ústředí Poštovní filatelistické služby, měl jsem příležitost seznámit se s materiály, které tu zanechali moji předchůdci. Nejvíc mne zaujaly podklady ke knize Padělky čs. známek, která vyšla o dvě desítky let dříve. V té době jsem ji už dobře znal, a proto mne překvapilo, že ta v pofisové knihovně byla jinak vázaná a o něco tlustší. Brzy jsem přišel na důvod: šlo o korekturní výtisk v původní podobě, obsahující kapitolu, která byla před zařazením do výroby odstraněna. Potvrzuje to odlišné znění obsahu – původní zahrnoval známky čs. legií v Rusku, které v knize nakonec chybějí.
Důvod vyřazení kapitoly si domyslíme snadno – legionáři bojovali proti bolševikům, a tak se jejich známky (popravdě šlo o dobročinné nálepky) nehodilo za socialismu připomínat.
Známky však existovaly, obchodovalo se s nimi, byly oblíbené, což se projevovalo i na jejich nemalé ceně. A když má něco v našem oboru cenu, přitahuje to pozornost padělatelů. U třetí „sibiřské“ emise – zvané Lvíček – bylo paděláno všechno: od základní známky v nepatrné ceně, přes přítisk letopočtu 1920, po další přítisky nových hodnot. Prvorepublikoví znalci to dobře věděli, takže se s padělky ověřenými v té době setkáváme výjimečně. Jiné je to u znalců novějších, zejména u těch ze 70. a 80. let. Snad právě nedostatek pramenů byl příčinou pochybení, s jejichž důsledky se setkáváme dodnes. Příkladem je série koupená v roce 1999 za 4.000 Kč, navíc, bohužel, ne jediná. Ač ověřena jako pravá, ve skutečnosti jde o padělek známek i obou přítisků – jak by si sběratelé snadno přečetli v původní knize, kdyby k tomu dostali příležitost.