Houslista, violista, dirigent – Václav Neumann
František Beneš
Název emise: Osobnosti: Václav Neumann
Den vydání: 12. 5. 2020
Hodnota: 19 Kč; kat. č. 1074
Rozměr známkového obrazu: 40 x 23 mm
Výtvarný návrh: Pavel Sivko
Druh tisku: OF; Hradištko, sro.
Papír: fl-an-OF
Tisková forma: 2x 50; Náklad: 600 tis. ks
FDC: hnědý digitální tisk
Tisk: Hradištko, sro.; Náklad: 2.900 ks
Václava Neumanna, dlouholetého šéfdirigenta České filharmonie, znal u nás snad každý – i ti, kdo se o vážnou hudbu nijak nezajímají. Hudebníka z nehudební rodiny, který krok za krokem postupoval od studií hry na housle, přes místo violisty, dirigenta řady orchestrů, a to většinou v zahraničí, po šéfdirigenta našeho nejslavnějšího souboru, prostě nešlo přehlédnout. Jeho aristokratické vzezření, neuvěřitelná řada skvělých nahrávek, mezinárodní proslulost, to vše z něj učinilo celebritu. Nyní si tedy připomínáme sté výročí jeho narození, k němuž vychází známka podle návrhu mého oblíbeného autora Pavla Sivka. Když se na ni dívám, vlastně mi jej i připomíná. Pan Sivko vypadá dobromyslně a stejně tak na mně působí i známka vyvedená v národních barvách obklopujících jednoduchou černou kresbu tužkou, zachycující Neumannovu tvář a ruce při řízení orchestru. Líbí se mi, že autor vytvořil portrét z údobí dirigentova vrcholného údobí, kdy ještě neměl úplně bílé vlasy, protože právě k němu se váže nejoceňovanější část jeho hudební tvorby. Portréty z údobí pozdějšího jsou sice známější, ale kritici o něm hovoří méně nadšeně.
Důvtipně je vyřešena poloha názvu státu a nápisů pod ním, které by na první pohled měly být umístěny u horního okraje. Pak by ovšem Neumann hleděl do nich, a tak je Sivko posunul do středu a pohled může být upřen do bílé dáli pozadí známky.
Jednoduché razítko sestává z kmitající taktovky v Neumannově ruce, domicilu Praha – tady se narodil – a jeho podpisu.
Jediným stínem na jinak zdařilé emisi je tiskové provedení výzdoby na FDC – liniová kresba zhotovená digitálním tiskem na strukturovaném povrchu obálky vykazuje řadu nedotisků, což by se v případě ocelotisku z ploché desky nepochybně nestalo. Ale co se dá dělat, Česká pošta ocelotisk (zatím) neobjednává, a tak by nejlepším řešením asi bylo přejít na obálky s povrchem hladším. I s tím si ale v tiskárně Hradištko jistě časem poradí.