Jsem ražen ze slovenského kovu (1 265KB)
František Beneš
Není obvyklé, aby ohlas na článek vyšel v témže čísle časopisu. Tady se to stalo proto, že jsem se při psaní jednotlivých pokračování seriálu Některé etické a právní otázky v našem oboru radil se sběrateli a kolegy znalci, a když jsme narazili na zmínku o slovenské známce z roku 1995 k návštěvě papeže Jana Pavla II., ukázalo se, že o ní skoro nic nevíme. Proto jsem se pokusil shromáždit dostupné informace od filatelistů ze Slovenska, a aniž bych čekal na další číslo, rovnou vám je předkládám.
Před dvaceti lety vyšla na Slovensku tříkorunová známka k druhé návštěvě papeže (Pof. č. 68). Vedle běžného nákladu existují i známky v nečekané úpravě – ražené do masivního plechu z 22-karátového zlata narýžovaného ve slovenské části Dunaje. Ražba byla provedena v nepatrném nákladu deseti kusů – poté prý raznice praskla. Vedle toho byl zhotoven i jeden zkusmý odražek, bez naznačeného zoubkování.
Samozřejmě je stěžejní otázkou, za jakých okolností ražby vznikly, zda jde o soukromé medaile (jaké s námětem poštovních známek vznikají běžně všude na světě), nebo zda vydání objednal či zajišťoval stát, stejně jako vydává běžné poštovní známky. Časopis M-R v čísle 4/2000 uvádí: „Menej je ale známe, že na objednávku Ministerstva dopravy, pôšt a telekomunikácií SR boli tieto známky vydané vo veľmi malom náklade aj zvláštnou formou na zlatej fólii. … Jeden kus uvedenej známky daroval vterajší premiér Slovenskej vlády Vladimír Mečiar Svätému otcovi dňa 1. 7. 1995.“
Pokud je citované tvrzení pravdivé a objednatelem ražby bylo ministerstvo pošt, samozřejmě to ještě neznamená, že by šlo o skutečnou poštovní ceninu v mimořádně luxusním provedení; přesto by to ražbu vydělovalo z množiny soukromých medailí a řadilo ji to mezi předměty filatelistického zájmu. Proto teď využívám mimořádnou příležitost, kdy se mi ražbu i zkusmý odražek podařilo pro účely seriálu vypůjčit, a nyní si je můžeme prohlédnout na skenech a fotografiích.
Jak už jsem zmínil, pro správnou klasifikaci této ražby s obrazem známky s papežem je samozřejmě třeba objasnit okolnosti, za nichž vznikla (text na vyobrazené kartě není v této otázce dostatečně konkrétní). Objednalo ji skutečně ministerstvo dopravy, pošt a telekomunikací SR, jak uvádí článek v M-R, citovaný na předchozí straně? Pokud ano, jistě o tom existuje nějaký doklad. S jeho nalezením by mohli pomoci slovenští sběratelé, a přirozeně i autor rytiny M. Činovský.
Pokud by se oficiální pozadí jejích vzniku neprokázalo, nezbylo by, než ji považovat za soukromý výrobek, jakých na Slovensku, v Česku a v dalších zemích vzniklo a vzniká mnoho. Nehraje přitom roli, že je provedla Státní mincovna, pokud to bylo na soukromou objednávku. (Jde o stejný případ, jako když si někdo soukromě objedná výrobu suvenýru v Poštovní tiskárně cenin; důkazem oficiálnosti není ani fakt, že ražbu předával premiér.)
Pro představu si několik soukromých ražeb ukážeme.