PDF verze -> Kvalitní digitální mikroskop za dostupnou cenu (PDF, 625 kB)
František Beneš
Pomůcky ke zvětšování zkoumaného materiálu samozřejmě hrají v našem oboru velkou roli. Používají je snad všichni – od začínajících sběratelů, kteří lupou luští rok vydání uvedený na našich známkách malými číslicemi vedle jména autora, přes specializované sběratele zajímající se o odlišné typy, po badatele, snažící se pomocí drobných odchylek v kresbě určit například tiskovou desku. Stejně jsou na tom filatelističtí znalci, kteří si však někdy nevystačí se silnou lupou a musí sáhnout po mikroskopu.
O využití optických mikroskopů ve znalecké práci jsem psal například ve Znalecké hlídce ve F10/08. Jsou to nepochybně užiteční pomocníci, a i když je nepoužíváte denně, jsou případy, kdy mají naprosto nezastupitelnou roli. Že to tak bylo odedávna dosvědčuje historický přístroj z dob první republiky, nesoucí označení ER–HA FILATEL, a tedy prodávaný zjevně ke specializovaným filatelistickým účelům, který jsem zdědil po některém ze starých znalců. Jako připomínka pionýrských dob našeho zkušebnictví mi stojí pietně na poličce, a protože je dodnes funkční, čas od času ho dokonce použiji (i když jeho elektroinstalaci sestávající z kabelu opleteného hnědými nitěmi už dávno vzal čas). Nejde přitom o jedináčka: stejný – a dokonce s původní krabicí – jsem viděl v expozici Slovenské pošty na Světové výstavě poštovních známek PRAGA 2008.
Od dob tohoto jednookého dědečka se samozřejmě mnohé změnilo. K dostání jsou mikroskopy binokulární, do nichž můžeme hledět oběma očima.
Jeden okulár přitom lze dočasně nebo nastálo nahradit webovou kamerou umožňující prohlížený objekt zobrazit na monitoru, záznam uložit, upravit a vytisknout. Snižování cen počítačů a jejich příslušenství zpřístupnilo malé webové kamery, vybavené elektronickým zvětšovacím zařízením, a po nich přišly skutečné digitální mikroskopy. S těmi byla zpočátku trochu potíž – nemívaly český návod ani menu, problém býval i s propojením programů a odrazovala i poměrně složitá manipulace (zejména pokud uživatel nebyl sběhlý v obsluze počítače). Asi i proto se digitální mikroskopy mezi našimi filatelisty prozatím příliš nerozšířily. To by se ale vbrzku mohlo změnit.
Filatelistické pomůcky jsme zvyklí nakupovat ve specializovaných filatelistických obchodech, neznamená to ale, že bychom se neměli zajímat i o jiné možnosti – a to i v nečekané souvislosti. Firmu Tchibo známe především jako dovozce zrnkové kávy. Její prodejny v nákupních střediscích ale vedou i další zboží – většinou drobnější spotřební věci, hezké a praktické, které se mohou hodit. V předvánoční době si tady moje paní všimla krabice s obrázkem běžné německé poštovní známky a nápisem Digitální mikroskop. Na výrobcích prodávaných v Tchibu je sympatické, že mají český popis na obalu a uvnitř podrobný návod v češtině. Už na obrázku vypadala ta věcička sympaticky, a tak jsem si ji za 1.490 korun koupil.
Rovnou musím říci, že to byly dobře vynaložené peníze. Na první pohled je vidět, že autor výrobku myslel na uživatelský komfort. Doslova kapesní mikroskop na subtilním stojánku s protiskluzovou podložkou zabere na stole jen nepatrně místa (jak je ostatně dobře vidět na obrázku, kde stojí vedle mikroskopu optického, s vloženou webovou kamerou).
Jeho připojení k počítači je snadné – USB kabelem. Ten současně napájí i věnec LED diod kolem objektivu, takže je zkoumaný objekt dobře osvětlen. Mikroskop má dva mechanické ovládací prvky – na regulaci intenzity osvětlení a na nastavení zvětšení (10x nebo 200x) a samozřejmě i zaostření. Stojánek umožňuje prohlížení kolmo, nebo v různých úhlech. Další funkce se ovládají počítačem; pro nás je nejdůležitější možnost nastavení rozlišení. Protože diodové osvětlení lze ztlumit nebo vypnout, je možné k objektivu přiložit UV lampu a zkoumat v UV záření. Zobrazené předměty můžete uložit jako fotografie, nebo videa. Pro bezproblémové užívání výrobce doporučuje programy Windows XP, 7 nebo Vista a USB 2.0.
Už jsme řekli, že mikroskop si vystačí s napájením z počítače, takže jej lze používat s notebookem i jako přenosný. To se může hodit například obchodníkům, kteří chtějí svým zákazníkům na různých akcích, například burzách a veletrzích, ukázat zajímavé detaily svého zboží. Znalci tu zase mohou zájemcům ukázat potřebné podrobnosti zkoumaných známek. Možnost zvětšit detaily 200x – a současně je hned uložit – je lákavá i pro vystavovatele, kteří tak mohou snadno získat vyobrazení do exponátu. Využití je však samozřejmě daleko širší.
Digitální mikroskopy nemohou plně nahradit klasické optické, ale svými specifickými přednostmi je vhodně doplňují. Jejich větší rozšíření však dosud naráželo na vysokou pořizovací cenu; jak jsme si ale právě ukázali, nyní to už neplatí.
To se ostatně vztahuje i na další zajímavý výrobek v současné nabídce Tchiba, využitelný v našem oboru: ruční skener za 1.990 Kč. Je přenosný (doslova kapesní), na baterie, má vestavěnou paměť na 180 barevných nebo 200 černobílých stran A4, které po připojení k počítači můžete přehrát a dále s nimi pracovat. V době digitálních fotoaparátů v mobilu se sice potřeba mobilního skenování snížila, ale například k zachycení zajímavého materiálu mimo domov či kancelář by se hodit mohl.
Oba výrobky si můžete prohlédnout i na www.tchibo.cz, kde zadejte výraz digitální mikroskop nebo ruční skener.