PDF verze -> Nedoceněné pamětní listy ČSR I a II (PDF, 795 kB)
František Beneš
Už mnohokrát jsme psali, že prohlížet se vyplatí i nejběžnější materiál, který většina sběratelů přejde bez zájmu. Patří k němu pamětní listy z doby po druhé světové válce, které z nadšení z opět získané svobody nakoupila snad každá rodina, a kvůli jejich slavnostnímu vzezření je nikdo nezahodil, takže se jich dochovalo mnohem víc, než je zájemců o ně. Naprostá většina z nich skutečně za mnoho nestojí, neplatí to ale pro všechny. Na některých jsou totiž nalepeny známky, které jen tak nevidíte. Například z emise Londýnské 1945 hodnota 50 h s neobvykle širokým dolním okrajem, na němž je otisk okraje tiskové desky.
Nemá sice bůhvíjakou cenu, ale zkuste ji pěkně razítkovanou sehnat! (Ještě vzácnější je hodnota 5 Kčs, u níž se otisk okraje desky rovněž vyskytuje.) Ze stejné série se vyplatí sledovat i kusy s horním okrajem – mohou se na něm vyskytnout tiskové značky, které sice nemají nijak závratný katalogový záznam, ale hned tak na ně nenarazíte (jsou popsány a vyobrazeny v katalogu Pofis). A co teprve, kdybyste objevili známku s obráceným hřebenovým zoubkováním (tedy s horním neproperforovaným nebo dolním properforovaným okrajem)! I takový případ jsme už zaznamenali. Šlo o hodnotu 20 h a pozorný sběratel za pár korun koupil na zahraniční internetové aukci nerozpoznanou raritu!
Obdobné je to samozřejmě s dalšími emisemi, i když pamětních listů po roce 1946 značně ubylo. To z údobí první republiky se jich dochoval velký počet. Opět – naprostá většina je levných, až si člověk říká, škoda těch známek, kdyby je dědeček raději nechal neupotřebené! I tady ale můžete nalézt kousky, kterým se ty nerazítkované – pokud jde o výskyt – nemohou rovnat. Například Jubilejní série k 80. narozeninám TGM z roku 1930, rohové kusy s deskovými čísly a červeným razítkem Hodonín. V katalogu stojí jen třetinu ceny svěží, ale zkuste ji někde sehnat!
Prohlížet se vyplatí i jinak zcela běžné pamětní listy 100 let hymny KDM? 1934, či o rok mladší III. manifestační sjezd legionářů nebo 20. výročí bitvy u Arrasu. V běžném provedení stojí s bídou pár korun, ale existují i takové, v nichž jsou vylepeny známky s kuponem, a to na vzácnější stranu – 1 Kč KDM? vpravo a 2 Kč Arras nahoru. Kolik takových jste už viděli?
Je jasné, že zkušení sběratelé takovou věc nepřehlédnou, dnes ale s trhem zamíchala generační obměna, řada potomků nemá o známky po dědečkovi zájem, a tak se s nimi můžeme setkat v antikvariátech, bazarech, vetešnictvích, zastavárnách a samozřejmě na internetu. Na něm je přitom řada nabídek od pouhé koruny, u níž sice obvykle nezůstane, ale pokud jsme pozorní a máme kousek štěstí, vynaložený čas nám získaný úlovek bohatě vynahradí. To by mohli potvrdit i návštěvníci velkých burz a veletrhů, u nás i v zahraničí. Proč si ostatně myslíte, že největší nával je tam vždycky první den těsně po otevření?