Nová výplatní známka – 16 Kč Motýli

Nová výplatní známka – 16 Kč Motýli

František Beneš

Název emise: Otakárci
Den vydání: 27. 4. 2016
Hodnota: 16 Kč; kat. č. 883 (ČP)
Rozměr známkového obrazu: 36 x 26 mm
Výtvarný návrh: Libuše a Jaromír Knotkovi
Tisk: Poštovní tiskárna cenin, Praha
Druh tisku: plnobarevný OF
Tisková forma: 4x 50
Náklad: 5 mil. (tisk není dosud ukončen)


Narychlo vydaná známka s nominální hodnotou pro nově zvýšený nejběžnější tarif je překvapivě hezká. Už její velkorysý rozměr může být blýskáním na lepší časy – po léta jsme byli zvyklí, že „výplatky“ se musely uskrovnit s formáty mnohem menšími, a z hlediska rozvinutí a vyznění námětů byli jejich tvůrci značně omezeni. Tady je to jinak. Knotci (jak jim familiárně říkají milovníci jejich prací) mohli na ploše větší než běžné příležitostné známky (například Žďár) zobrazit dvojici motýlů-otakárků, fenyklového a ovocného, hodující na květech Bodláku nicího (alespoň tak na mě ten vlevo působí – ale možná se pletu) a obecného.
Motýli jako námět na známkách jsou u nás tradičně oblíbeni, počínaje těmi Švabinského z roku 1961, přes Švengsbírovy z roku 1966 a pak další, československé i z České republiky. Z těch „českých“ je nová známka podle mě nejkrásnější. Jednoduše podaní otakárci, na bílém pozadí, s dobře vyváženým orámováním, názvem státu a nominální hodnotou (ta je z provozního hlediska nejdůležitější, a tedy také správně největší). Žádné zbytečné kudrlinky, nic rušivého, jen třepetající se křehká stvoření zlehka se dotýkající jemného chmýří na koncích květů.

Otakárci jsou mezi našimi motýli obři – fenyklový může být velký jako dlaň a příslušně velká je i jeho housenka, měří až deset centimetrů! (zahrádkáři ji vidí samozřejmě neradi), ovocný je menší, asi poloviční, a u nás značně vzácnější. Pokud je chcete vidět, nemusíte čekat na louce nebo v sadu, stačí navštívit některou moderní „motýlí ZOO“, nazývají se „motýlí dům“ (přes Google jich snadno vyhledáte řadu), kde vedle našich můžete spatřit i otakárky exotické. A kdyby se vám nechtělo cestovat, na internetu najdete i možnost prohlídky virtuální (například na www.virtualtravel.cz, kde si můžete prohlédnout motýlí dům ve Františkových Lázních).
Vedle otakárků jsou na známce i bodláky. Není to v naší známkové tvorbě poprvé, v roce 1964 v sérii Květiny vyšel na hodnotě 80 h Bodlák nicí, tvůrců Svolinského a Jirky, na bodláku sedí i Švabinského otakárek z roku 1961. Tyhle ostnité byliny jsou většinou považovány za nepříjemný plevel, a smiřuje nás s nimi jen fialový květ, a děti samozřejmě kuličky, které po sobě mohou házet a maminky jim je pak pracně vyplétají z oblečení a vlasů (o tom je konečně i stejnojmenná písnička Bodláky ve vlasech skupiny Nezmaři).

Pochválit je rozhodně třeba práci PTC, známka je vytištěna vzorně, soutisky jsou přesné (alespoň ty, které jsem měl možnost vidět), barevné plochy nenesou skoro žádný viditelný rastr, bezpečnostní prvky v podobě pérového tisku jsou dostatečné, papír s matně křídovaným povrchem a polomatným lepem je noblesní.
Kdyby se všechno povedlo takhle!