Padl jsem první pod úderem temna (784KB)
František Beneš
Název emise: Osobnosti – Jan Opletal
Den vydání: 11. 11. 2015
Hodnota: 13 Kč; kat. č. 868 (ČP)
Rozměr známkového obrazu: 23 x 40 mm
Výtvarný návrh: Renáta Fučíková
Rytina: Bohumil Šneider
Tisk: Poštovní tiskárna cenin Praha
Druh tisku: OTr modrý + HT červený
Tisková forma: 2x 50
FDC: OTp modrý; Náklad: 3.500
Slova v titulku jsou první větou nápisu na náhrobku Jana Opletala, který pokračuje: Zvedněte mou pochodeň svobody a ducha a neste ji hořící do celého světa. Pro čest lidství. Dole na desce je pak uvedeno Neznámý vojín světového studentstva MUC Jan Opletal, 31. 12. 1914 – 11. 11. 1939. Hrob se nachází na hřbitově v Opletalově rodišti, obci Náklo na Hané. Z údajů na něm vidíme, že nemá pravdu Wikipedie, když uvádí jako den Opletalova narození 1. 1. 1915, a na letošní prosinec nepřipadá sté výročí jeho narození, ale už sto první.
Známka s Janem Opletalem u nás už vyšla, 10. 11. 1989, bylo to k pádesátému výročí 17. listopadu a tehdy panující komunistický režim jistě netušil, že o pouhý týden později stejné listopadové datum udělá tečku za čtyřmi desetiletími jeho panování. Byli to opět studenti, kdo prolili krev v odporu proti totalitě, i když tentokrát naštěstí nikdo nezemřel. O půlstoletí dříve tomu bylo bohužel jinak. 28. října 1939, při potlačování protiněmecké demonstrace, zůstal ležet na dlažbě pražské Žitné ulice student medicíny, čtyřiadvacetiletý Jan Opletal, s prostřeleným břichem. Přes okamžitou lékařskou pomoc v nemocnici na Karlově náměstí podlehl o dva týdny později zánětu pobřišnice. Tragická smrt mladého studenta otřásla národem, jeho pohřeb 15. listopadu v Praze přerostl v protinacistickou demonstraci, kterou němečtí okupanti tvrdě potlačili a využili k rozsáhlým perzekucím. Byly uzavřeny všechny české vysoké školy a koleje, na tisíc dvě stě studentů bylo odvlečeno do koncentračního tábora Sachsenhausen a devět studentů a studentských funkcionářů bylo 17. 11. zavražděno (což je podle mne nejvýstižnější výraz, i když se obvykle uvádí, že byli popraveni – to je ale jen slovy nacistů, jejichž režim byl samozřejmě z našeho hlediska protiprávní, navíc v každém případě byli zastřeleni bez soudu).
Svým způsobem je ironií dějin, že symbolem 17. listopadu, což je mezinárodně uznávaný významný den studentstva, není žádný z těch devíti zavražděných (byli to Václav Šafránek, osmnáctiletý, Jan Černý, osmadvacetiletý, Jan Weinert, čtyřiadvacetiletý, František Skorkovský, třicetiletý, Josef Matoušek, třiatřicetiletý, Bedřich Koula, šestadvacetiletý, Jaroslav Klíma, šestadvacetiletý, Josef Adamec, devetadvacetiletý a Marek Frauwirth, sedmadvacetiletý), a jejich jména dnes už málokdo zná. S Opletalem je tomu jinak – i když nebyl jedinou obětí řijnové demonstrace. Na místě tehdy zemřel dvaadvacetiletý Václav Sedláček, nejdřív hornický a pak pekařský učeň, zasažený na křižovatce ulic Žitná a Ve Smečkách střelou do srdce. Oba jsou připomenuti na pamětní desce na zdi farské zahrady v Žitné ulici, na níž je vedle jmen a data uveden latinský citát Non omnis moriar, tedy Nezemřu celý (něco zůstane).
Po Opletalovi je pojmenována jedna z nejdelších ulic pražského Nového Města, spojující Václavské náměstí s Masarykovým nádražím. Pro nás filatelisty je zajímavá tím, že na ní sídlí Svaz českých filatelistů.
Autorka nové známky nepochybně vycházela z dochovaných Opletalových fotografií, jen se jimi však inspirovala a vytvořila portrét nový, s kravatou namísto obvyklého motýlka (na rozdíl od Josefa Herčíka, který na známce v roce 1989 v podstatě věrně přepsal nejznámější Opletalovu fotografii z jeho studentského indexu). Známka je neobvyklá – na první pohled jednoduchá, to však není vada, ale přednost. Obraz je svisle rozdělen do tří částí a spolu s hodnotou a bílým podkladem tvoří naši trikoloru. Negativně provedený název státu je mohutný, přitom však přiměřený. Celek působí vzdušně, k čemuž přispívá jemná, a přitom velmi hustá Šneiderova rytina. V zásadě se dá říci, že autorka úspěšně použila přístup Méně je více.
Co se povedlo na známce – a působí zde důstojně, se na kresbě FDC nezdařilo. Shluk postav působí trochu legračně, i když rytinou to rozhodně není – ta dobře slouží své předloze. Nápis Semper fidelis (Vždy věrný) jistě potěší příznivce amerických ozbrojených sil, jde totiž o heslo tamní námořní pěchoty.
Trochu záhadný je domicil v razítku – Lhota nad Moravou, už proto, že tam není pošta. Jde o část obce Náklo, tedy Opletalovo rodiště. Lví hlava symbolizuje vlast.
Když už jsme začali u Opletalova hrobu v Náklu, zmiňme, že zde byl uložen 16. 11. 1939 a před jeho jménem je uvedena zkratka MUC, tedy Medicinae Universae Candidatus, což je titul kandidáta všeobecného lékařství. Jan Opletal by však mohl mít uveden titul MUDr., který mu Univerzita Karlova posmrtně udělila v roce 1945.