PDF verze -> Pof. č. 710 – Jiří Trnka – 100 – umělec opravdu národní (PDF, 227 kB)
František Beneš
Název emise: Jiří Trnka
Den vydání: 15. února 2012
Platnost: od 15. února 2012 ve styku tuzemském i mezinárodním až do odvolání
Hodnota: 10 Kč – č. 710 (ČP)
Autor: Pavel Sivko
Rytec: Václav Fajt
Rozměr známkového obrazu: 40 x 23 mm
Druh tisku: rotační ocelotisk v barvě černé kombinovaný s čtyřbarevným hlubotiskem v barvě modré, purpurové, žluté a šedé; vytiskla PTC
Tisková forma: 2 x 50
Papír: fl-an
Náklad: 1,5 mil.
Data tisku: 2. – 11. 1. 2012
FDC: OTp v barvě hnědé; vytiskla PTC
Stému výročí narození umělce vpravdě národního – Jiřího Trnky – je letos věnována jen jednoznámková emise, i když by z jeho tvorby šlo snadno čerpat na celou sérii. Námětem známky, která vyšla 15. února, je jeho portrét, hledící na loutku Puka z filmu Sen noci svatojánské.
Jiří Trnka (24. 2. 1912 Petrohrad – 30. 12. 1969 Praha), výtvarník, ilustrátor, sochař, scénárista a režisér animovaných filmů, jeden ze zakladatelů českého animovaného filmu, je svou tvorbou u nás znám asi každému. Stačí vzpomenout jeho loutkový film Osudy dobrého vojáka Švejka, kde se kongeniálně setkali tři velikáni: Hašek, Trnka a Werich. K loutkám měl Trnka blízko odmala, vyráběly se v jeho rodině. Už jako mladý navrhoval a vytvářel kulisy pro Divadlo Spejbla a Hurvínka J. Skupy v Plzni; později v dnešním pražském Divadle Rokoko provozoval vlastní loutkové divadlo. Při svém prvním setkání s loutkovým filmem vytvořil pro reklamní účely postavu Hurvínka. V roce 1945 spoluzakládal studio Bratři v triku. Švejk zdaleka nebyl jeho jediným loutkovým filmem, velký úspěch měly Staré pověsti české a celovečerní film podle předlohy W. Shakespeara Sen noci svatojánské. Dalším Trnkovým dílem z 60. let je například film Kybernetická babička a Ruka zpodobňující totalitu. Pro děti napsal a ilustroval pohádkovou knihu Zahrada.
Pro kresbu FDC byla zvolena kompozice Trnkovy kresby z Pohádky o Květušce a její zahrádce od Františka Hrubína, s vyobrazením nástrojů k výtvarné práci (tužka, štětec, rydlo, dlátko). Autorem výtvarného návrhu emise je Pavel Sivko, rytinu provedl Václav Fajt.