Pozor na odlišnosti některých zahraničních fotoatestů
František Beneš
Už od dob první republiky jsou naši sběratelé zvyklí, že tuzemští znalci vystavují poměrně stručné atesty, s důrazem na závěr – pravá, nebo padělek. Jinde mají zase odlišnou praxi, jak si můžeme ukázat na vyobrazeném fotoatestu z USA. Ten obsahuje nepoměrně více informací, včetně podrobných podmínek zkoušení. Důvodem může být snaha předcházet případným žalobám, což je věc v USA rozšířená. Proto atest uvádí, že jeho závěry jsou pouhým nezaručeným stanoviskem.
Největší odlišnost je však obsažena v samém úvodu atestu, kde je rubrika uvádějící, co majitel známky požaduje. Na vyobrazeném atestu je však tento údaj značně zjednodušen, doslova do výrazu „Pravá ve všech ohledech“ (správně by mělo být napsáno „Ověření pravosti ve všech ohledech“). A právě tahle zkratkovitost vedla k tomu, že známka s tímto atestem byla prodána jako pravá (v zahraničí ji koupil český sběratel), i když vpravo nese razítko „Padělaný přetisk“.
Neznalost podoby a obsahu zahraničního atestu a možná i jistá jazyková bariéra vedly k tomu, že se kupující spokojil s výrazem „Genuine“ (= Pravá) v úvodu a vynaložil nemalou částku za nákup padělku.
Světlou stránkou případu je, že svůj čerstvý přírůstek vzápětí přinesl ukázat na středeční burzu v pražském Domě barikádníků, kde ho přítomný člen Komise znalců SČF upozornil, že známka má padělaný přetisk. Díky tomu se ji kupující může pokusit reklamovat.
V dobách, kdy například v Praze probíhaly burzy doslova každý den (a v některých dnech třeba i dvě na různých místech), měli na nich sběratelé možnost setkávat se a radit se znalci. Dnes je takových možností mnohem méně. Burza U barikádníků k nim patří a lze tedy doporučit její návštěvu.