František Beneš
Obliba tzv. revolučních vydání z roku 1945 – přetisků na protektorátních známkách – zjevně neklesá, o čemž svědčí ceny dosahované za ně v prodejnách, na burzách i na aukcích. Vycházejí o nich odborná pojednání a katalogy. Není přitom žádným tajemstvím, že naprostá většina z těchto „vydání“ vznikla dodatečně, jako soukromé výrobky, bez jakékoli poštovní potřeby, obvykle ve snaze nějak zužitkovat jinak neprodejné protektorátní známky.
O tom psali už naši předchůdci, prakticky hned, jak se takové přetisky začaly objevovat, tedy v roce 1945, a varovali před nimi. Přesto se našli sběratelé, kteří jim věnovali pozornost. S překvapením však zjišťovali, že nemohou dát dohromady kompletní soubor, protože v průběhu let neustále přibývaly nové přetisky – a přibývají dodnes!
Nechceme nikomu radit, za co má utrácet své peníze, a tak jen malá ukázka toho, jak snadné bylo (a je dosud) si vyrobit „své“ vlastní emise: stačí si pořídit zinkografický štoček (běžná věc v každé knihtiskárně) s příslušnou kresbou, přiťuknout ho hřebíčky na dřevěný špalíček a můžete se pustit do výroby!
Na obrázku je krabička se 7 takovými štočky, z pozůstalosti po jednom západočeském sběrateli. Štočky nesou znatelné stopy používání. Kolik „revolučních vydání“ jimi asi bylo zhotoveno…