František Beneš
Název emise: Česko-slovenská filatelistická výstava Žďár nad Sázavou
Den vydání: 27. 4. 2016
Hodnota: 13 Kč; kat. č. 882 (ČP)
Rozměr známkového obrazu: 23 x40 mm
Výtvarný návrh: Pavel Sivko
Tisk: Poštovní tiskárna cenin, Praha
Druh tisku: plnobarevný OF
Tisková forma: zn. 4x 50; SL 5x (8 zn+ 2x 2 K)
Náklad: 500 tis. + 17 tis. SL
FDC: OTp
Rytec: Bohumil Šnejder
Tisk: PTC Praha; Náklad: 3.500 ks
O výstavě ve Žďáru nad Sázavou Filatelie psala už několikrát – a znovu i v tomto čísle. Není divu, vždyť jde o akci napjatě očekávanou návštěvníky i vystavovateli, z nichž mnozí tu budou aspirovat na získání kvalifikace na blížící se Světovou výstavu poštovních známek PRAGA 2018.
Pavel Sivko, můj oblíbený tvůrce (k dobru mu počítám i to, že je autorem už ve druhé generaci, podobně jako Libuše Knotková nebo Pavel Kovářík), navrhl známku veselou a hravou, neobvyklou a svou podobou vybočující z tradice, současně však na první pohled filatelistickou. Bendova pětihaléřová Holubice patří k našim nejběžnějším známkám a tady dobře symbolizuje filatelii jako demokratickou a každému dostupnou zálibu. R-nálepka z dob Rakousko-Uherska upomíná na poštovní historii, zoubkované je i logo výstavy s fragmentem českého heraldického lva a slovenského kříže, ba i číslo nominální hodnoty, označení měny a samotný název výstavy. Vše nápaditě vsunuto do pásek zásobníku, a ne těch moderních, s hranatými rohy, ale těch z dob našeho mládí, s rohy zakulacenými. (Na okraj připusťme, že hnidopich by samozřejmě mohl poukázat na nepoměr zoubkování k obrazu známky Holubice, ale vždyť jde o symbolické zobrazení a ne vědeckou ilustraci!)
Škoda, že vydání přišlo zrovna do zlomového období změny poštovních tarifů, takže třináctikorunovou známku nebude možné samostatně použít pro vyplácení dopisů (to by měli pořadatelé výstavy vzít v úvahu a požádat místní poštu, aby měla v zásobě dostatek doplňkových známek v hodnotě 3 Kč). Na druhé straně, kdo si včas dopis se známkou odeslal, udělal dobře – jako základní tarif platila pouhopouhé čtyři dny!
Kresebná výzdoba FDC je ve stejném odlehčeném duchu – hromádka naskládaných známek (z těch vidíme jen jejich zadní stranu) a nahoře žďárský městský znak s vinařskými noži (zvanými famfule, kosíře nebo žabky) s korunou, z rodového erbu kardinála Ditrichštejna, stříbrnými kužely ze znaku olomouckého biskupství, zkříženými kmeny s osekanými větvemi (nazývají se ostrve a sloužily v boji jako jednoduché žebříky při zlézání hradeb), slezskou orlicí s kunštátským štítkem na prsou a písmenem W (podle jména opata Wejmluvy), a vpravo dole Pannou Marií s Ježíškem u studny z konventu místního kláštera. Jde o druhý nejsložitější městský znak u nás (po znaku Plzně) a nyní jej tedy – byť jen jednobarevně – máme i na poštovní cenině. Razítko je naopak velmi jednoduché, vychází z místního razítka s kresbičkou Poutního kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře u Žďáru nad Sázavou, a jeho součástí je vtipně naznačená známka v pozadí, kterou razítko „znehodnocuje“.